17.10.2019 - Uludağ Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı

Tanıtım-UUYOS

Bursa Uludağ Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı 2018 Tanıtım Videosu 

ULUYÖS NEDİR?

Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa, Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere yönelik temel öğrenme becerileri testidir.

ULUYÖS  SONUCUNU HANGİ ÜNİVERSİTELER KABUL EDİYOR?

ULUYÖS sonucu Türkiye’deki bir çok üniversite tarafından kabul edilmektedir. Gerekli üniversitelerin listesine ulaşmak için http://yos.uludag.edu.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ULUYÖS HANGİ DİLLERDE YAPILIYOR?

ULUYÖS sınavi Türkçe ve İngilizce, gerekli görülmesi halinde diğer dillerde hazırlanmaktadır. Lütfen tercih ettiğiniz dili online başvuru sırasında belirtiniz.

ULUYÖS’ÜN İÇERİĞİ NEDİR?

ULUYÖS-2019 - Temel Öğrenme Becerileri Testi (80 Soru), içerikleri aşağıda belirtilmekte olup adayların soyut ve analitik düşünme, harf sayı ve şekil ilişkileri ile akıl yürütme, grafik okuma, matematik ve geometri bilgilerini kullanmayı gerektiren sayısal yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan sorulardan oluşmaktadır. Soruların içeriği;

  • 20 soru matematik
  • 20 soru genel yetenek
  • 10 soru geometri
  • 10 soru grafik okuma
  • 20 soru harf, sayı ve şekil ilişkileri

                Bu testte Fizik, Kimya, Biyoloji ve Coğrafya alanlarıyla ilgili soru  bulunmayacaktır. Sorular Türkçe, İngilizce ve gerek görülen diğer dillerde hazırlanacaktır.     Soru Kitapçığındaki bütün sorular “çoktan seçmeli” tipte sorulardır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

1. Adayların, lise son sınıfta ya da mezun durumunda olanlardan;

a) Uyruğu TC veya KKTC olmayanların (yabancı uyruklular),

b) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla tanınan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin,

c) Sonradan TC vatandaşlığına geçenler ve çift uyrukluların,

d) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin-lise- son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin-lise tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış Türk okullarında tamamlayanlar dahil); 01/02/2013 tarihinden sonra yurtdışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin-lisetamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin-lisetamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil),

e) KKTC uyruklu olup, KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğreniminilise- tamamlayan GCE AL (The General Certificate of Education-Advanced Level) sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005- 2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları kabul edilir

ULUYÖS ÜCRETLİ MİDİR?

Sınav ücreti hakkında gerekli bilgilere http://yos.uludag.edu.tr/sayfa-15-basvuru   sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

NASIL BAŞVURULUR?

  • http://yos.uludag.edu.tr adresinde bulunan “Online Başvuru” bağlantısına tıklanır.
  • Başvuru formunu doldurulur.
  • Formda istenen evraklar sisteme yüklenir (pasaport fotokopisi, biyometrik fotoğraf, ödeme makbuzu).
  • Başvuru başarıyla tamamlandığında 48 saat içerisinde onay e-postası gelir.
  • Lütfen başvuruyla ilgili tüm bilgilerinizi sisteme eksiksiz ve tam olarak girdiğinizden emin olun.

SINAV TAKVİMİ

Başvuru Tarihleri: 01  Ocak 2019 – 05 Nisan 2019

Sınav Tarihi: 

Sınav tarihleri hakkında gerekli bilgiye  http://yos.uludag.edu.tr/sayfa-11-basvuru internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sınav Sonuçlarının Açıklanması: 27 Mayıs 2019

Tercihlerin Yapılması: 27 Mayıs 2019 – 14 Haziran 2019

Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması: 05 Temmuz 2019

Kayıt Tarihleri: 08 Temmuz 2019 – 19 Temmuz 2019

ULUYÖS NERELERDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Sınav merkezlerine http://yos.uludag.edu.tr/sayfa-19-sinav sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Adres: Uludağ Üniversitesi  Görükle Kampüsü, 16059 Nilüfer, Bursa Türkiye

Telefon: +90 224 294 06 25 - 24

Bursa Uludağ Üniversitesi belirtilen tarih ve koşulları değiştirme yetkisine sahiptir. Değişiklikler uygulama tarihinden bir hafta önce ULUYÖS web sitesinde adaylara duyurulacaktır. Bursa Uludağ Üniversitesi, başvurular 100 adete ulaşmadığı sınav merkezilerinde ULUYÖS sınavını iptal etme yetkisine sahiptir. Bursa Uludağ Üniversitesi mutlak gereklilik gördüğü halde (terör, doğal afet, savaş vb.) bir sınav merkezindeki sınavı iptal etme yetkisine sahiptir.

Bu web sitesinde yer alan açıklamalar, belirtilen tarih ve koşullarda Uludağ Üniversitesi değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Yapılacak değişiklikler adaylara bu web sitesinden duyurularak ilan edilir.
Uludağ Üniversitesi
Yabancı Öğrenci Sistemi
yos@uludag.edu.tr
Copyright © 2018