Bursa Uludağ Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sistemi (ULUYÖS)

Başvuru Sırasında Gerekli Belgeler

10 Haziran - 25 Haziran 2024 (Türkiye saati ile 17:00’a kadar) tarihleri arasında http://yos.uludag.edu.tr   web adresinden tercih işlemleri çevrim içi (online) olarak alınacaktır.

BAŞVURU SIRASINDA SİSTEME YÜKLENİLMESİ GEREKEN BELGELER:

1- Vesikalık fotoğraf

2- Pasaport/Kimlik  (T.C. Kimlik Kartı olanlar T.C. Kimlik Kartını/İkamet İzni Kartı olanlar İkamet İzin Kartını/Mavi Kartı olanlar Mavi Kartını yüklemesi gerekmektedir.)

- Uyruğundan biri T.C. olan çift uyruklular ile Mavi Kart Sahibi adayların anne, baba kaydını gösterecek şekilde https://www.turkiye.gov.tr/ e-devlet kapısı üzerinden alacakları“Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği”ni yüklemeleri gerekmektedir. [Sorgulamada; Nüfus Kayıt Örneği Tipi: Nüfus Aile,  Eski Eş Listele: Hayır, Vukuatlı Belge (Olayları Göster): Evet olarak seçilerek sorgu yapılmalıdır.] Mavi Kart  sahibi adayların Mavi Kart veya Vatandaşlıktan Çıkış İzin Belgelerini de sisteme yüklemeleri gerekmektedir. 

3- Lise Diploması  (Mezun durumdaki adaylar için mezun olduğuna ilişkin Geçici Mezuniyet Belgesi ve  Transkript.)    

4- Lise Diplomasının Tercümesi (Türkçe veya İngilizce) (Türk liselerinden mezun olan adaylar hariç)

5- Lise dönemine ait transkript belgeleri (Not Döküm Belgesi) veya Karneleri (Her dönem için ayrı ayrı yüklenecektir.)

6-Transkript veya Karne Tercümesi (Türkçe veya İngilizce) (Türk liselerinden mezun olan adaylar hariç)  (Her dönem için ayrı ayrı yüklenecektir.)

7- Doğumla T.C. olup lisenin tamamını yurt dışında okuyan adayların lise dönemine ilişkin tüm karnelerini yüklemeleri gerekmektedir. (Bu durumdaki adayların Başvuru Koşullarının 4. maddesini dikkatlice incelemesi gerekmektedir.)

8- Sınav Sonuç Belgesi (Üniversitemiz Senatosu tarafından kabul edilen sınav tür ve puanlar için TIKLAYINIZ.)

9- "Türkçe Dil Yeterlik Belgesi" (Belgesi olanlar yükleyecektir.) (Lise eğitiminin tamamını yurt dışındaki T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir Türk lisesinde veya Türkiye’deki bir lisede tamamlayarak mezun olan öğrencilerden Türkçe Yeterlik Belgesi istenmez.) Ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

DİKKAT: Yüklenecek tüm belgelerin JPEG formatında (.jpg) ve 2 MB dan küçük boyutta olması gerekmektedir.

   

    DİKKAT:  Uyruğundan biri T.C. olan çift uyruklular ile T.C. uyruğunda bulunanların lise eğitimlerinin tamamını yurt dışındaki liselerde (KKTC liseleri hariç) görmeleri halinde yurt dışından öğrenci kabulü kontenjanlarına başvurabildikleri göz önüne alınarak;   

Yurt dışında bulunmaksızın uzaktan öğretim yoluyla yurt dışındaki bir liseden diploma alan adayların yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları çerçevesinde yükseköğretime geçiş için bu diplomaları ile başvuruları kabul edilmemektedir.  Yurt dışındaki bir liseden örgün eğitim yoluyla diploma alanların;  pasaport veya emniyet kayıtlarından diplomanın alındığı ülkeye giriş ve çıkışları kontrol edilecektir. İlgili ülkede kalınan sürenin lise eğitiminin örgün yolla alındığını desteklememesi halinde bu diplomalar ile yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları çerçevesinde başvurular değerlendirmeye alınmayacak, tespiti halinde her aşamada kayıtları silinecektir.  Uyruğundan biri T.C. olan çift uyruklular ile T.C. uyruğunda bulunanların lise eğitim dönemlerini kapsayacak şekilde ülkeye giriş ve çıkışlarını gösterir sayfaların görüntüsünü başvuru sırasında Ek Dosya kısmına yüklemeleri gerekmektedir.

 

Bu web sitesinde yer alan açıklamalar, belirtilen tarih ve koşullarda Bursa Uludağ Üniversitesi değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Yapılacak değişiklikler adaylara bu web sitesinden duyurularak ilan edilir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.
Bursa Uludağ Üniversitesi
Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sistemi
yos@uludag.edu.tr
Copyright © 2024