Bursa Uludağ Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sistemi (ULUYÖS)

Genel Bilgiler

                                                                                      GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

  1. ULUYÖS, Bursa Uludağ Üniversitesinde yükseköğrenim görmek isteyen yurt dışından kabul edilecek öğrencilerin girecekleri seçme ve yerleştirme sınavıdır. Sınav Bursa Uludağ Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca yapılmaktadır.
  2. ULUYÖS 2023  sonuçları, başvurular için 1 yıl geçerlidir. 
  3. Bursa Uludağ Üniversitesi ile adaylar arasındaki haberleşmede, Türkçe ve İngilizce dili kullanılır.
  4. Sınava başvurular, 03 Şubat - 10 Nisan 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi, ULUYÖS web sitesi üzerinden çevrim içi (online) yapılacaktır. Adaylar başvuru sırasında sınava hangi merkezde ve hangi lisanda girmek istediklerini belirteceklerdir.  Belirtilen başvuru süresi dışında yapılan başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Sınav Başvuru formunu eksiksiz dolduran (başarılı bir şekilde başvurusunu tamamlayan) adaylar, form doldurma işlemininin tamamlanmasının ardından sistem üzerinden “Sınav Başvuru Formu”nu alabileceklerdir.
  5. Sınav sistemine girerken başvuru formuna ihtiyacınız olacaktır. Sınav Başvuru Formu tekrar alınamayacağından bir çıktısını alınız.
  6. ULUYÖS Sonuçları yalnız ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler içindir. Bir yükseköğretim kurumunda okumakta olanların transfer işlemleri (yatay geçiş) ile lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin seçme ve yerleştirme işlemleri için ilgili yükseköğretim kurumlarına doğrudan başvurmaları gerekmektedir.
  7. Öğrenci adaylarının üniversiteye kabul olma durumunda; ulaşım, barınma, burs, geçim, Türkiye'de oturma izni (Vize/İkamet) gibi işlemleri kendileri tarafından yapılacaktır. Üniversitenin söz konusu iş ve işlemlerle ilgili imkan sağlama yükümlülüğü yoktur.
  8. ULUYÖS-2023 sınavına başvurularda adayların başvuru koşullarını sağlayıp sağlayamadıklarına ilişkin kendi beyanları dikkate alınacaktır. Başvuru şartlarını sağlamayan, yanlış beyanda bulunarak sınava girenlerin aldıkları puanlar kendilerine bir hak sağlamayacaktır. 
  9. Adayların ULUYÖS için yatırmış oldukları sınav ücretleri daha sonraki yıllara devredilmez. Başvuru yapmayan/yapamayan, başvurusu geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, sınava girmeyen veya giremeyen, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, herhangi bir bölüm/programa yerleştirilemeyen adayların ücretleri geri ödenmez.
  10. Adayların Bursa Uludağ Üniversitesi Yurtdışından öğrenci kabul yönergesi ve Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Yurtdışından öğrenci kabulüne ilişkin belirlemiş olduğu başvuru esasları çerçevesinde Başvurma Koşullarını sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgiler için lütfen KILAVUZ'u inceleyiniz. 

 

Bu web sitesinde yer alan açıklamalar, belirtilen tarih ve koşullarda Bursa Uludağ Üniversitesi değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Yapılacak değişiklikler adaylara bu web sitesinden duyurularak ilan edilir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.
Bursa Uludağ Üniversitesi
Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sistemi
yos@uludag.edu.tr
Copyright © 2024