5.12.2023 - Bursa Uludağ Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (ULUYÖS)
EN TR

Tanıtım-ULUYOS

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TANITIM FİLMİ 

                                                                               

 

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı Tanıtım Videosu 

 

ULUYÖS NEDİR?

Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa, Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere yönelik temel öğrenme becerileri testidir.

ULUYÖS  SONUCUNU HANGİ ÜNİVERSİTELER KABUL EDİYOR?

ULUYÖS sonucu Türkiye’deki bir çok üniversite tarafından kabul edilmektedir. Gerekli üniversitelerin listesine ulaşmak için http://yos.uludag.edu.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ULUYÖS HANGİ DİLLERDE YAPILIYOR?

ULUYÖS sınavi Türkçe ve İngilizce, gerekli görülmesi halinde diğer dillerde hazırlanmaktadır. Lütfen tercih ettiğiniz dili online başvuru sırasında belirtiniz.

 • ULUYÖS’ÜN İÇERİĞİ NEDİR?

     - ULUYÖS 2023 (Yüz Yüze) - Temel Öğrenme Becerileri Testi 80 sorudan (sınav süresi 120 dakika) oluşacaktır. Sınav, adayların soyut ve analitik düşünme, harf sayı ve şekil ilişkileri ile akıl yürütme, matematik ve geometri bilgilerini kullanmayı gerektiren sayısal yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan sorulardır.

 • 30 soru matematik
 • 10 soru genel yetenek
 • 10 soru geometri
 • 10 soru matematik alan bilgisi
 • 20 soru harf, sayı ve şekil ilişkileri

    Fizik, Kimya, Biyoloji ve Coğrafya alanlarıyla ilgili soru bulunmayacaktır. Sorular “çoktan seçmeli” tipte, soru havuzu içerisinden her bir adaya aynı eşdeğerlikte, farklı sorulardan harmanlanmış cevap şıkları ile dengeli dağıtılmış sorulardan oluşacaktır. Sorular Türkçe, İngilizce ve gerek görülen diğer dillerde hazırlanacaktır.

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Adayların lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;

1) Yabancı uyruklu olanların,

2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların,

4) a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapabileceğine”

     b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuru yapabilmelerine,

5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların,

başvuruları kabul edilir.

Başvuru koşulları için TIKLAYINIZ.

 

ULUYÖS ÜCRETLİ MİDİR?

Sınav ücreti hakkında gerekli bilgilere http://yos.uludag.edu.tr/sayfa-15-basvuru   sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

NASIL BAŞVURULUR?

 • http://yos.uludag.edu.tr adresinde bulunan “Online Başvuru” bağlantısına tıklanır.
 • Başvuru formunu doldurulur.
 • Formda istenen evraklar sisteme yüklenir (pasaport fotokopisi, biyometrik fotoğraf, ödeme makbuzu).
 • Başvuru başarıyla tamamlandığında 72 saat içerisinde onay e-postası gelir.
 • Lütfen başvuruyla ilgili tüm bilgilerinizi sisteme eksiksiz ve tam olarak girdiğinizden emin olun.

SINAV TAKVİMİ

Başvuru Tarihleri: 03 Şubat 2023 – 10 Nisan 2023

Sınav Tarihi: 

Sınav tarihleri hakkında gerekli bilgiye  https://yos.uludag.edu.tr/sayfa-19-sinav-merkezleri internet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

ULUYÖS NERELERDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Sınav merkezlerine http://yos.uludag.edu.tr/sayfa-19-sinav sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

İLETİŞİM;

Adres: BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BİRİMİ

ÜNİVERSİTE-1. CAD. NO:130A -  GÖRÜKLE KAMPÜSÜ - 16059 NİLÜFER,  BURSA/TÜRKİYE

Telefon:  +90 224 294 06 25  (9:00-17:00 Türkiye saati ile)

               +90 224 294 06 24  (9:00-17:00 Türkiye saati ile)

               +90 224 275 52 94  (9:00-17:00 Türkiye saati ile)

               +90 224 275 52 95  (9:00-17:00 Türkiye saati ile)

               +90 224 275 52 96  (9:00-17:00 Türkiye saati ile)

               +90 224 294 06 00  (9:00-17:00 Türkiye saati ile)

E mail: yos@uludag.edu.tr

Bu web sitesinde yer alan açıklamalar, belirtilen tarih ve koşullarda Bursa Uludağ Üniversitesi değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Yapılacak değişiklikler adaylara bu web sitesinden duyurularak ilan edilir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

Bu web sitesinde yer alan açıklamalar, belirtilen tarih ve koşullarda Bursa Uludağ Üniversitesi değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Yapılacak değişiklikler adaylara bu web sitesinden duyurularak ilan edilir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.
Bursa Uludağ Üniversitesi
Yabancı Öğrenci Sistemi
yos@uludag.edu.tr
Copyright © 2018