10/22/2021 - Bursa Uludağ Üniversitesi Yurtdışından veya Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (ULUYÖS)
EN TR

Genel Bilgiler

GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

  1. ULUYÖS, Bursa Uludağ Üniversitesinde yükseköğrenim görmek isteyen yurt dışından kabul edilecek öğrencilerin girecekleri seçme ve yerleştirme sınavıdır. Bu sınav Bursa Uludağ Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. 
  2. ULUYÖS sonuçları, başvurular için 2 yıl geçerlidir. 
  3. Bursa Uludağ Üniversitesi ile adaylar arasındaki haberleşmede, Türkçe ve İngilizce dili kullanılır.
  4. Sınava başvurular, 15 Şubat – 18 Mayıs 2021 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi web sitesi üzerinden çevrimiçi (online) yapılacaktır. Adaylar başvuru formunda sınava hangi ülkede ve hangi lisanda girmek istediklerini belirteceklerdir. Belirtilen başvuru süresi dışında yapılan başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Sınav Başvuru formunu eksiksiz dolduran adayların, form doldurma işleminin tamamlanmasının ardından sistem üzerinden alınacak “Sınav Başvuru Formu”nun, duyurulacak olan sınav giriş yerlerini gösteren “Sınav Giriş Belgesi”nin çıktısını yazıcıdan almaları ve sınava gelirken yanlarında bulundurmaları zorunludur. Ayrıca adayların sınava gelirken kimlik/pasaport varsa ikamet tezkerelerini de yanlarında bulundurmak zorundadırlar. (Adayların sınava girecekleri salonları  31 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Bursa Uludağ Üniversitesi internet adresinden duyurulacaktır http://yos.uludag.edu.tr
  5. Sınav Başvuru Belgesini kaybedenler, Sınav Başvuru formunu doldururken kullandıkları Y.U./T.C./Pasaport numaraları ile sisteme tekrar giriş yaparak bu belgelerini yeniden çıkarabileceklerdir. 
  6. ULUYÖS Sonuçları yalnız ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler içindir. Bir yükseköğretim kurumunda okumakta olanların transfer işlemleri (yatay geçiş) ile lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin seçme ve yerleştirme işlemleri için ilgili yükseköğretim kurumlarına doğrudan başvurmaları gerekmektedir.
  7. Öğrenci adaylarının barınma, burs, geçim, Türkiye'de oturma izni (Vize/İkamet) gibi işlemleri kendileri tarafından yapılacaktır.
  8.  ULUYÖS-2021 sınavına başvurularda adayların başvuru koşullarını sağlayıp sağlayamadıklarına ilişkin kendi beyanları dikkate alınacaktır. Başvuru şartlarını sağlamayan, yanlış beyanda bulunarak sınava girenlerin aldıkları puanlar kendilerine bir hak sağlamayacaktır. 
  9. Adayların ULUYÖS için yatırmış oldukları sınav ücretleri daha sonraki yıllara devredilmez. Ücretini yatırdığı halde başvuru yapmayan veya yapamayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan ve ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, herhangi bir bölüm/programa yerleştirilemeyen adayların ücretleri geri ödenmez.
  10. Adayların Bursa Uludağ Üniversitesi Yurtdışından öğrenci kabul yönergesi ve Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Yurtdışından öğrenci kabulüne ilişkin belirlemiş olduğu başvuru esasları çerçevesinde Başvurma Koşullarını sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgiler için lütfen KILAVUZ'u inceleyiniz. 

 

Bu web sitesinde yer alan açıklamalar, belirtilen tarih ve koşullarda Bursa Uludağ Üniversitesi değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Yapılacak değişiklikler adaylara bu web sitesinden duyurularak ilan edilir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.
Bursa Uludağ Üniversitesi
Yabancı Öğrenci Sistemi
yos@uludag.edu.tr
Copyright © 2018